Místopředseda OSMD Ing. Karel Polata se v dopise senátorům vyjádřil k novele exekučního řádu, zejména k odpovědnosti státu v případech nájemníků ocitnuvších se v bytové nouzi, kde by to měl být právě stát, nikoliv pronajímatel, kdo situaci bude řešit. V dopise podpořil návrhy České asociace věřitelů, které dotyčná organizace předala. Z dopisu citujeme: “Majitelé nemovitostí […]

Místopředseda OSMD Ing. Karel Polata se v dopise senátorům vyjádřil k novele exekučního řádu, zejména k odpovědnosti státu v případech nájemníků ocitnuvších se v bytové nouzi, kde by to měl být právě stát, nikoliv pronajímatel, kdo situaci bude řešit. V dopise podpořil návrhy České asociace věřitelů, které dotyčná organizace předala.

Z dopisu citujeme:

Majitelé nemovitostí (a bytů zvláště), jsou velmi zvláštní druh věřitelů. Největší část jejich pohledávek totiž vzniká z důvodů nejenom na straně dlužníka, ale i na straně státu!

V řadě případů jsou členové OSMD nuceni poskytovat bydlení (a hradit dlouhodobě všechny služby s tím spojené) osobám i rodinám, které již užívají jejich byt bez právního titulu a proti vůli majitele.

Důvodem je velmi nízká vymahatelnost práva (soudní řízení o žalobě na vyklizení a následný výkon trvají cca 1000 dní a jsou s nimi spojeny další náklady ve výši cca 60 tis. Kč) a neexistence legislativy v oblasti sociálního bydlení. Stát po desítky let přenáší odpovědnost za naplnění bytové potřeby řady lidí, kteří náhle ztratili finanční kompetence, ze státu (resp. obce) na posledního pronajímatele. ”

Celý dopis k přečtení ZDE