Dotaz člena:   Dobrý den, rád bych ubytoval v našem domě na přechodnou dobu cca 2-3 měsíce lidi z Ukrajiny. Chtěl bych vás tímto požádat o radu, jak legitimně postupovat. Je nutné uzavřít nájemní smlouvu? Případně na jak dlouho? Může být stanoveno nájemné 0,- Kč ? Je vhodné přepsat energie na nového nájemce?   Odpověď […]

Dotaz člena:

 

Dobrý den,
rád bych ubytoval v našem domě na přechodnou dobu cca 2-3 měsíce lidi z Ukrajiny. Chtěl bych vás tímto požádat o radu, jak legitimně postupovat.
Je nutné uzavřít nájemní smlouvu? Případně na jak dlouho? Může být stanoveno nájemné 0,- Kč ? Je vhodné přepsat energie na nového nájemce?

 

Odpověď advokáta:
Lidé z Ukrajiny mohou v České republice aktuálně pobývat tři měsíce bez víza, poté na základě speciálního dlouhodobého víza. Kvůli zdravotnímu pojištění je lepší, když pobývají v Česku od začátku na základě víza.
K překročení hranic Ukrajinci nepotřebují covid pas ani žádost o azyl. Je třeba ale kontaktovat příslušné pracoviště Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR, kde jim bude uděleno vízum za účelem strpění.
Kontakty na pracoviště podle krajů: https://www.mvcr.cz/clanek/sluzby-pro-verejnost-informace-pro-cizince-kontakty.aspx

Od úterý 22. března 2022 se občanům Ukrajiny a jejich rodinným příslušníků

Chcete číst dál?

Staňte se naším členem a získejte přístup k celému článku a spoustu dalších výhod!

Ještě nemáte účet? Zaregistrovat se