Důležité vysvětlivky a doporučení ke 4 vzorům nájemních smluv platných od 1. ledna 2014 podle nového občanského zákoníku (dále NOZ).

V přílohách naleznete čtyři vzory nájemních smluv. Jedná se o dvě smlouvy na nájem bytu, podle toho, zda je nájemcem fyzická osoba nebo právnická, když tato skutečnost má vliv na to, jakou právní úpravou se smlouva řídí, a dvě smlouvy, které se dle stávající terminologie týkají nebytových prostor, pokud je účelem nájmu převážně podnikání nebo nikoli.
Pro pronajímatele i nájemce je tedy zásadní nejprve určit, jakou smlouvou se má nájemní vztah, který uzavírají, řídit, tedy jaký typ smlouvy mají použít.

1. Smlouvu o nájmu bytu je třeba uzavřít, je-li jejím účelem zajištění bytové potřeby nájemce, případně členů jeho domácnosti. Primárně by měl být takto pronajímán byt, tedy místnost nebo soubor místností, které jsou částí domu a které tvoří obytný prostor a jsou určeny a užívány k účelu bydlení. Sjednají-li si však strany nájem bytu v prostoru, který není jako byt zkolaudován, jsou zavázány stejně. Rozhodující tedy není stavebněprá

Chcete číst dál?

Staňte se naším členem a získejte přístup k celému článku a spoustu dalších výhod!

Ještě nemáte účet? Zaregistrovat se