Poslanci v úterý 14. září definitivně schválili konec daně z nabytí nemovitosti. Sněmovna tak podpořila pozměňovací návrh Senátu, který počítá s tím, že i nadále je zachována možnost daňových odpočtů z úroků u hypoték, avšak v maximální výši 150 tisíc korun. Přijatý senátní pozměňovací návrh stanovuje, že na úvěry poskytnuté do konce letošního roku se […]

Poslanci v úterý 14. září definitivně schválili konec daně z nabytí nemovitosti. Sněmovna tak podpořila pozměňovací návrh Senátu, který počítá s tím, že i nadále je zachována možnost daňových odpočtů z úroků u hypoték, avšak v maximální výši 150 tisíc korun.

Přijatý senátní pozměňovací návrh stanovuje, že na úvěry poskytnuté do konce letošního roku se bude ještě vztahovat současný limit odpočtů úroků ve výši 300 tisíc korun. Od příštího roku už ale bude platit poloviční limit.

Sazba daně z nabytí nemovitosti, která v minulosti nahradila daň z převodu, činí čtyři procenta a platí ji kupující. Stát na této dani v posledních letech ročně vybral kolem 13 miliard korun. Ministryně Schillerová již dříve několikrát označila daň z nabytí za nespravedlivou. Všechny předchozí pokusy zrušit tuto daň však ztroskotaly.

Daň zanikne zpětně k letošnímu 31. březnu. Novela má zpětnou účinnost. To znamená, že lidé, kteří měli lhůtu pro podání přiznání do 31. března a následně kvůli pandemii odloženou do konce srpna, už daň platit nebudou. Pokud ji někdo už zaplatil, úřad mu peníze vrátí standardním způsobem pro výplatu vratitelného přeplatku.

Zákon musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman.

Zdroj: Hospodářské noviny, 16. 9. 2020,  Novinky cz., 15. 9. 2020