Ve středu 8.1. podepsal prezident zákon o realitním zprostředkování (Sněmovní tisk 391),  který upravuje podmínky činnosti realitních makléřů.Zákon nabyde účinnosti 1. února 2020. Podle tohoto zákona by měli být makléři bezúhonní, kvalifikovaní a pojištění, klientům budou muset sdělovat výši své provize za zprostředkování prodeje nebo pronájmu nemovitosti. Hlavním záměrem zákona je tedy vyšší ochrana klientů […]

Ve středu 8.1. podepsal prezident zákon o realitním zprostředkování (Sněmovní tisk 391),  který upravuje podmínky činnosti realitních makléřů.Zákon nabyde účinnosti 1. února 2020.

Podle tohoto zákona by měli být makléři bezúhonní, kvalifikovaní a pojištění, klientům budou muset sdělovat výši své provize za zprostředkování prodeje nebo pronájmu nemovitosti. Hlavním záměrem zákona je tedy vyšší ochrana klientů a celkové zkvalitnění realitních služeb. Do této chvíle totiž chyběla v této oblasti jasně definovaná pravidla.

Zákon kromě jiného zaručuje odborné vzdělání realitních makléřů. Až doposud mohl pozici realitního makléře vykonávat v podstatě téměř každý jako volnou živnost. Nyní bude k podnikání v realitní oblasti nutná živnost vázaná a k tomu i potřebná kvalifikace, a to buď v podobě vzdělání, minimální praxe či složení státní zkoušky. K ověření odborné způsobilosti bude klientům sloužit veřejně dostupný seznam.