Včera pozdě večer byl v Poslanecké sněmovně schválen zákon umožňující odklad nájmu bytu (jak kdo hlasoval najdete ZDE) . Díky iniciativě našeho sdružení se podařilo alespoň zkrátit rozhodná období, nájemce bude moci  požádat o odklad splátek do konce července 2020, dluh pak musí splatit do konce roku 2020 (původně byl navrhován květen 2021). Zákon musí schválit […]

Včera pozdě večer byl v Poslanecké sněmovně schválen zákon umožňující odklad nájmu bytu (jak kdo hlasoval najdete ZDE) . Díky iniciativě našeho sdružení se podařilo alespoň zkrátit rozhodná období, nájemce bude moci  požádat o odklad splátek do konce července 2020, dluh pak musí splatit do konce roku 2020 (původně byl navrhován květen 2021). Zákon musí schválit ještě Senát a podepsat prezident.

KOMENTÁŘ OSMD:

Nejen že vláda chce protiústavně zasáhnout do práv jednotlivců a přenést odpovědnost na soukromé majitele, zároveň jim ale ani nenabídla žádné záruky a pomoc.  Vláda nebyla ochotna s majiteli nemovitostí jednat, nechtěla slyšet o žádném kompromisu či jiném řešení. Za splacení nájmu z období moratoria se odmítá zaručit a  lidem, na které má nyní toto opatření dopadnout, ani nabídla žádné kompenzace. Chtěli bychom zdůraznit, že počínání vlády nedopadne pouze na velké pronajímatele, ale nejhůře postihne ty drobné, kteří vlastní třeba jen jeden byt. Pro mnoho z nich je nájem jediným příjmem, o který nyní ze dne na den mohou přijít, a stát se k nim staví zády. Navíc si vláda zřejmě neuvědomuje, že tím uvrhuje do nebezpečí mnoho dalších lidí (z řad nájemců), kterým nenabídla jinou pomoc než upadnout do dluhů, neboť hrozí, že spoustu odložených nájmů nikdy nesplatí. V důsledku tento krok povede ke zhoršení vztahů mezi nájemci a pronajímateli. Na místě je otázka, proč se pronajímatelé ocitli ve znevýhodněné skupině obyvatel, kterou jedinou stát nijak nepodpoří při řešení důsledků koronavirové krize (nabízí se srovnání s bankami, kterým ministerstvo financí nabídlo při poskytování bezúročných úvěrů občanům stiženým krizí státní garance  přes Českomoravskou záruční a rozvojovou banku ve výši 80 procent jistiny). Zatímco u odložení úvěrů si banka může při následném nedoplacení v klidu sáhnout na nemovitost (byt, dům apod.), v případě nedoplacení nájemcem nemá pronajímatel možnost opravdu žádnou.

Dne 9. 4. 2020

Správní rada OSMD

PŘEDSEDA TOMISLAV ŠIMEČEK V UDÁLOSTECH ČESKÉ TELEVIZE – 8. 4. 2020 

VYJÁDŘENÍ MÍSTOPŘEDSEDY OSMD MILANA KRČKA NA TISKOVÉ KONFERENCI TOP 09 – 9.4.2020