Zvýšení tzv. normativních nákladů u příspěvku na bydlení schválila dnes vláda. Normativní náklady znamenají strop pro státní pomoc při výpočtu příspěvku na bydlení. Tyto normativní náklady se zvýší od října o 2000 – 4500 Kč, nejvíce pro jednotlivce či dvojice v nájmu. Díky těmto změnám by také mělo na příspěvek dosáhnout více lidí. Zvýšením normativních […]

Zvýšení tzv. normativních nákladů u příspěvku na bydlení schválila dnes vláda. Normativní náklady znamenají strop pro státní pomoc při výpočtu příspěvku na bydlení. Tyto normativní náklady se zvýší od října o 2000 – 4500 Kč, nejvíce pro jednotlivce či dvojice v nájmu. Díky těmto změnám by také mělo na příspěvek dosáhnout více lidí.

Zvýšením normativních nákladů reagovala vláda na aktuální situaci zvyšování cen energií. Ministr práce a sociálních věcí Jurečka upřesnil, že od ledna se částky znovu upraví.

Mezi další opatření, které závádí vláda, aby podpořila jednotlivce a rodiny v této složité situaci, patří také tzv. úsporný tarif a zastropování cen plynu a elektřiny.

Orientační kalkulačka pro výpočet příspěvku na bydlení  (zatím dle starých normativů) je na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí


Zdroj: České noviny, 21.9. 2022., Penize.cz, 21.9.2022