V pondělí 24.8. schválila vláda na svém jednání nový stavební zákon. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová to označila za velký krok pro budoucnost země. Podle ní zákon výrazně urychlí výstavbu v České republice. Aktuálně je naše země v žebříčku Světové banky v rychlosti povolování staveb na 157. místě. To by měl nový stavební zákon […]

V pondělí 24.8. schválila vláda na svém jednání nový stavební zákon. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová to označila za velký krok pro budoucnost země. Podle ní zákon výrazně urychlí výstavbu v České republice. Aktuálně je naše země v žebříčku Světové banky v rychlosti povolování staveb na 157. místě. To by měl nový stavební zákon změnit, podle ministryně Dostálové by povolení stavby nově mělo trvat maximálně rok. Opatření, kterými by toho zákon dosáhl, jsou mimo jiné jedno řízení před jedním stavebním úřadem, integrace dotčených orgánů do stavebních úřadů, pevně dané lhůty, opatření proti nečinnosti úřadů.

Zákon má ale řadu kritiků. Podle opozičních stran je zákon nepřipravený,  nekoncepční a rychlost stavebního řízení neurychlí. Některé zainteresované subjekty kritizují redukci stavebních úřadů či přílišný rozsah zákona, poukazují i na podle nich nedostatečnou památkovou ochranu.

Někteří vítají schválení zákona i přesto, že k němu mají značné výhrady.

Zákon teď poputuje do Parlamentu, vývoj kolem něj budeme sledovat.

Více informací zde – Aktuálně.cz (24.8.2020), Hospodářské noviny (24.8.2020), E15 (23.8.2020)