Ministryně Schillerová chce opět zvýšit daňovou zátěž pro byty Praha, 6. 2. 2020: Peníze do churavějícího rozpočtu se rozhodla ministryně financí Alena Schillerová hledat opět v soukromých kapsách občanů, kteří potřebují bydlet. Loni nastartované až několikanásobné zvýšení daně z nemovitosti  bylo obcím v červnu 2019 důrazně doporučeno ze strany Ministerstva financí. Nyní přichází MF ČR (ve vzácné shodě s KSČM) […]

Ministryně Schillerová chce opět zvýšit daňovou zátěž pro byty

Praha, 6. 2. 2020: Peníze do churavějícího rozpočtu se rozhodla ministryně financí Alena Schillerová hledat opět v soukromých kapsách občanů, kteří potřebují bydlet. Loni nastartované až několikanásobné zvýšení daně z nemovitosti  bylo obcím v červnu 2019 důrazně doporučeno ze strany Ministerstva financí. Nyní přichází MF ČR (ve vzácné shodě s KSČM) s dalším nápadem – navrhuje další výrazné daňové zatížení bytů při prodeji! Odůvodňuje to tím, že to rozhýbá trh s nájemním bydlením (sic). Efekt bude ale přesně opačný.

„Mohlo by to vytvořit tlak na to, že nebude tolik investičních bytů (pronajímaných za obvyklé tržní nájemné – pozn. OSMD), ale bude větší nabídka pro lidi, kteří tam skutečně chtějí bydlet, což by mohlo vytvořit určitý tlak a uvolnit trh s byty,“ myslí si Schillerová (zdroj: web České televize, 2. 2. 2020).

V situaci, kdy je nabídka v oblasti nájemního bydlení omezená a komplikovaná, toto opatření situaci ještě zhorší, bude-li se opět danit již zdaněný majetek. Jak probíhá zdanění nemovitého majetku?

·         „investiční“ byt (či byt s jiným přívlastkem) si fyzické osoby pořizují za zdaněné peníze

·         při výstavbě je byt zatížen nemalým DPH. I při stavbě svépomocí činí DPH 21%

·         stát v průběhu času navyšuje daňovou zátěž na výstavbu nových bytů (typicky od r. 2016 se platí 21% daň ze stavebních pozemků)

·         příjmy z pronájmu jsou samozřejmě zatíženy daní z příjmu

·         průběžně se platí daň z nemovitosti

·         při prodeji nabyvatel platí daň z nabytí nemovitosti (4%)

·         prodáte-li byt po schválení nového návrhu, zaplatíte další daň z příjmu

To všechno jsou náklady, které musí být následně promítnuty do ceny nájemního bydlení, tedy tím trpí především uživatelé nájemních bytů. Opoziční návrhy z tohoto důvodu zrušit alespoň 4% daň z nabytí nemovitosti byly ze strany koalice opakovaně zamítnuty.

V rozporu s Listinou základních práv a svobod je snaha diskriminačně omezovat vlastnická práva k nemovitému majetku, která přichází ze strany KSČM, konkrétně Vojtěcha Filipa: „Byty mají sloužit především k bydlení, nikoli jako investice, která slouží k tomu, aby někdo jiný platil nájem z bytu vlastníkovi.“ (zdroj: web České televize, 2. 2. 2020) Kde ale budou bydlet všichni, kdo nedosáhnou na vlastní bydlení, když obce většinu svého bytového fondu rozprodaly??

Považujeme za nepřijatelné, aby v současné době svobodného trhu bylo vlastnictví nemovitosti a tím i bydlení omezováno či sankcionováno vyšším zdaněním.

Podle našeho názoru stát nemá právo zasahovat do oblasti investic do bytového fondu, který si mnoho občanů ČR typicky pořizuje za účelem zajištění na stáří jako důchodový pilíř (poté, co vláda rezignovala na důchodovou reformu), a nebo jako formu podpory pro své děti (v době nízké podpory stavebního spoření a nízkých úroků na spořicích účtech). Pro mnoho rodin tak může být větší vlastní nebo investiční byt jistota stabilního příjmu. Navrhovaný krok by rapidně snížil výhodnost této investice a v důsledku by vedl ke zdražování nájemního bydlení.

Správní rada Občanského sdružení majitelů bytů v ČR, z. s.

6. 2. 2020