Praha, 8. 8. 2019: Ačkoliv bydlení v Praze patří už nyní k nejdražším v Evropě, rozhodly se pražské radnice přistoupit k dalšímu kroku, který cenu bydlení opět zvedne: 53 z celkem 57 pražských radnic chce razantně zvýšit daň z nemovitosti. Při dlouholeté neschopnosti nalézt řešení bytové krize, v situaci zastavení obecní výstavby a rekordně dlouhém a komplikovaném stavebním řízení v ČR, […]

Praha, 8. 8. 2019: Ačkoliv bydlení v Praze patří už nyní k nejdražším v Evropě, rozhodly se pražské radnice přistoupit k dalšímu kroku, který cenu bydlení opět zvedne: 53 z celkem 57 pražských radnic chce razantně zvýšit daň z nemovitosti.

Při dlouholeté neschopnosti nalézt řešení bytové krize, v situaci zastavení obecní výstavby a rekordně dlouhém a komplikovaném stavebním řízení v ČR, které neumožňuje realizaci připravených projektů (developerů a bytových družstev), „nalezl“  Magistrát hlavního města Prahy, na důrazné doporučení Ministerstva financí, zatím jediné konkrétní „řešení“ situace.

Nutno  připomenout, že od hrazení daně z nemovitosti jsou bytové domy vlastněné Magistrátem hlavního města Prahy a městskými částmi osvobozeny.   OSMD upozorňuje, že řešení se opět hledá v kapsách současných soukromých majitelů nemovitostí, kteří budou nuceni takové navýšení promítnout v konečné ceně nájmu.

Po několikanásobném zvýšení daňového zatížení nové bytové výstavby státními daněmi (viz náš článek z loňského srpna) tak nyní přichází se svým návrhem na zvýšení Magistrát hlavního města a jednotlivé městské části.  Otázkou je, jak budou tyto další prostředky použity. Za situace, kdy využití volných finančních prostředků Prahy nemá jasný směr, a zásadní investice nejsou řadu let realizovány.

Koalice na MHMP tak, po několika pokusných balóncích ve vyjádření zastupitelů za Piráty, dává jasný signál do budoucna, jak k problému bude přistupovat.

 

Ing. Karel Polata,

místopředseda Občanského sdružení majitelů domů v ČR, z. s. 

8. 8. 2019