Kromě politické bitvy o to, jak regulovat nájemné ve Španělsku, je jasná jedna věc: bude se muset připravit legislativa pro vyhlášení takzvaných „oblastí trhu pod tlakem“. Je to název pro oblasti, kde nájemné vzrostlo nad úroveň, která by mohla být považována za přiměřenou. Jedná se o 109 obcí a 36 obvodů ve velkých městech. Podle […]

Kromě politické bitvy o to, jak regulovat nájemné ve Španělsku, je jasná jedna věc: bude se muset připravit legislativa pro vyhlášení takzvaných „oblastí trhu pod tlakem“. Je to název pro oblasti, kde nájemné vzrostlo nad úroveň, která by mohla být považována za přiměřenou. Jedná se o 109 obcí a 36 obvodů ve velkých městech.

Podle textu předloženého socialistickou částí vlády je třeba zohlednit dvě kritéria: nájemné se mělo za pět let zvýšit o více než pět bodů oproti regionálním indexům spotřebitelských cen a průměrné výdaje na bydlení – tedy nájemné plus základní služby spojené s bydlením a další výdaje na straně nájemce – „přesahují 30 % průměrného příjmu, resp. průměrného příjmu domácnosti“. Na základě těchto předpokladů článek nabízí odhad, kde by mohly být oblasti s prudce rostoucím nájemným, a to s využitím omezených oficiálních statistických údajů k detekci těchto oblastí.


14. 3. 2021

Celý článek si přečtěte zde (ES)