Slovensko prohrálo u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) další spory ohledně regulace nájemného. Stát by měl podle verdiktu šesti stěžovatelům vyplatit odškodné 405 800 eur (asi 11 milionů Kč) a soudní výlohy. Informovalo o tom slovenské ministerstvo spravedlnosti. Již loni štrasburský soud přiznal 21 majitelům bytů s regulovaným nájemným na Slovensku odškodné v celkové […]

Slovensko prohrálo u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) další spory ohledně regulace nájemného. Stát by měl podle verdiktu šesti stěžovatelům vyplatit odškodné 405 800 eur (asi 11 milionů Kč) a soudní výlohy. Informovalo o tom slovenské ministerstvo spravedlnosti.

Již loni štrasburský soud přiznal 21 majitelům bytů s regulovaným nájemným na Slovensku odškodné v celkové výši 2,17 milionu eur (zhruba 59 milionů Kč). Bratislava čelí u ESLP dalším 19 podobným stížnostem od 239 osob.

Soud v nejnovějším rozhodnutí uvedl, že regulované nájemné stát uplatňuje již více než 20 let a že je mnohem nižší než tržní činže. Šesti stěžovatelům však přiznal mnohem nižší odškodné, než původně požadovali.

Regulované nájemné se na Slovensku podle dřívějších informací vztahovalo jen na zhruba 900 bytů, což je pouze zlomek z celkového počtu bytů v zemi.

Slovenský parlament již v roce 2011 schválil zákon, podle kterého majitelé restituovaných bytů mohli dát výpověď osobám platícím regulované nájemné. Nemajetní nájemníci by na oplátku měli dostat do konce letošního roku nájemní byty od obcí. Pokud by se tak nestalo, samospráva by musela pronajímateli bytu zaplatit rozdíl mezi tržní a regulovanou činží. Například slovenská metropole by tak podle dřívějších informací přišla o zhruba čtyři miliony eur (108 milionů korun).

Regulované nájemné chrání nájemníky v bytech, které se po znárodnění v době komunismu dostaly po roce 1989 zpět do vlastnictví původních majitelů. Vlastníci těchto staveb dlouhodobě upozorňovali, že regulované nájmy nestačí ani na opravu budov.

článek převzatý z Týden.cz, 12. 7. 2016, autor: ČTK, Koller Jan