Návrh zákona o zmírnění dopadů epidemie koronaviru na nájemce vrátili senátoři zpátky do Poslanecké sněmovny. Zákon má ochránit lidi, kteří se kvůli koronavirové krizi dostali do finančních problémů a hrozí jim kvůli tomu ztráta střechy nad hlavou. Podle návrhu by pronajímatelé nemohli dát výpověď z nájmu těm, kteří nemohou do konce července zaplatit nájemné. Takovíto […]

Návrh zákona o zmírnění dopadů epidemie koronaviru na nájemce vrátili senátoři zpátky do Poslanecké sněmovny.

Zákon má ochránit lidi, kteří se kvůli koronavirové krizi dostali do finančních problémů a hrozí jim kvůli tomu ztráta střechy nad hlavou. Podle návrhu by pronajímatelé nemohli dát výpověď z nájmu těm, kteří nemohou do konce července zaplatit nájemné. Takovíto nájemci by pak dluh dopláceli až do konce roku 2020. Senátoři se však shodují s opozicí ve sněmovně, že je opatření nespravedlivé k pronajímatelům a stát by jim měl část nájemného garantovat.

Objevovaly se i názory, že zákon ohrožuje pronajímatele druhotnou platební neschopností, že by se i oni mohli dostat kvůli nesplněným závazkům ze strany nájemců sami do finančních problémů (pokud mají např. hypotéku). Především ale kritika směřovala k faktu, že pronajímatelům nikdo nedává žádnou záruku, že nájemce dluhy splatí.

Senátoři proto odhlasovali pozměňující návrh, podle kterého by měl stát ručit za 80 procent nájemného.

Senátorům bylo den před jednáním Senátu zasláno prohlášení podepsané vedením OSMD a podpořené souvisejícím videem, stejně tak i právní analýza JUDr. Hany Kordové Marvanové (tu si mohou členové OSMD přečíst v členské zóně webu).