Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje změnu živnostenského zákona, jejíž součástí by bylo zařazení pronájmu mezi živnosti, a to v případě pronajímání 3 a více bytů v domech s více než třemi bytovými jednotkami.  Součástí navrhované novely živnostenského zákona z dílny MPO je především zásadní změna pro fyzické osoby – pronajímatele, kteří by nově museli mít […]

Ministerstvo průmyslu a obchodu navrhuje změnu živnostenského zákona, jejíž součástí by bylo zařazení pronájmu mezi živnosti, a to v případě pronajímání 3 a více bytů v domech s více než třemi bytovými jednotkami. 

Součástí navrhované novely živnostenského zákona z dílny MPO je především zásadní změna pro fyzické osoby – pronajímatele, kteří by nově museli mít koncesovaný živnostenský list, dále by byla zavedena povinnost hradit z příjmů z pronájmu sociální a zdravotní pojištění. Pronájem by nemohli nabízet kvůli střetu zájmů soudci, policisté, státní zástupci, ale například ani zaměstnanci bank či cizinci žijící mimo ČR. V jedné z variant zákona je například i zmíněna povinnost označovat byty jako provozovny (tedy by do nich byl umožněn vstup kontrolních orgánů (!).

Občanské sdružení majitelů domů považuje tento návrh za protiústavní, zejména s ohledem na porušení základního lidského práva nakládat svobodně se svým majetkem. 

Dále také v souvislosti s označování bytů za provozovny poukazuje na porušování principu nedotknutelnosti obydlí.


Návrh je momentálně v přípravné fázi, kdy se k němu budou vyjadřovat jednotlivá ministerstva.

Správní rada OSMD situaci monitoruje a sbírá odborné podklady pro případná jednání se státní správou. 

Členy OSMD budeme včas informovat prostřednictvím webových stránek a členského časopisu Střecha.

Místopředseda sdružení Ing. MIlan Krček se již také vyjádřil k návrhu v médiích – v krátkých zprávách TV NOVA dne 19.2.  – odkaz  na reportáž ZDE