Vláda minulý týden schválila nařízení, podle nějž mohou lidé žádat o příspěvek pro ubytované ukrajinské uprchlíky. Lidé, kteří u sebe doma či ve svém volném bytě zdarma ubytují uprchlíky, budou moci získat příspěvek 3 000 korun na osobu na měsíc na pokrytí nákladů. Na domácnost stát poskytne nejvýš 12 000 korun. Podpora se začne vyplácet […]

Vláda minulý týden schválila nařízení, podle nějž mohou lidé žádat o příspěvek pro ubytované ukrajinské uprchlíky.

Lidé, kteří u sebe doma či ve svém volném bytě zdarma ubytují uprchlíky, budou moci získat příspěvek 3 000 korun na osobu na měsíc na pokrytí nákladů. Na domácnost stát poskytne nejvýš 12 000 korun.

Podpora se začne vyplácet po 11. dubnu, a to zpětně i za březen, pokud příchozí v pokoji či bytě pobývali v měsíci nejméně 16 dní v kuse.. Schválila to vláda dne 23. 3. 2022.

O tento příspěvek mohou žádat fyzické osoby, které bezplatně poskytly ubytování cizincům s dočasnou ochranou. Jedná se o příspěvek pro solidární domácnost podle § 8 zákona č. 66/2022 Sb., o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace.

Detailnější rady k ubytování ukrajinských uprchlíků stejně jako celé znění zmiňované vyhlášky najdou naši členové v členské zóně – menu Vznik nájmu.

Více informací o programu pomoci občanům Ukrajiny prchajícím před válkou také na stránkách Ministerstva vnitra

Aktuálně – 5. 4. 2022 – článek Příspěvek na ubytování uprchlíků startuje – jak žádat (Penize.cz, 5. 4. 2022)