V novém článku na svém blogu se místopředseda OSMD Karel Polata pozastavuje nad tím, jakým způsobem chce městská část Praha 3 využít finanční prostředky ze zvýšení daně z nemovitosti. Citujeme: “V říjnových radničních novinách Prahy 3 mě zaujal konec článku s výhrůžným nadpisem “Čas nízké daně z nemovitosti končí“ komentující její 100% zvýšení. „Radnice Prahy […]

V novém článku na svém blogu se místopředseda OSMD Karel Polata pozastavuje nad tím, jakým způsobem chce městská část Praha 3 využít finanční prostředky ze zvýšení daně z nemovitosti.

Citujeme:

“V říjnových radničních novinách Prahy 3 mě zaujal konec článku s výhrůžným nadpisem “Čas nízké daně z nemovitosti končí“ komentující její 100% zvýšení.
Radnice Prahy 3 očekává, že zvýšení této daně přinese v příštím roce do pokladny MČ P3 asi 37 mil korun navíc. Podstatná část bude investována do oprav obecních bytů, které jsou v současné době neobyvatelné. „
Majetkové daně jsou nástrojem těch systému států a správ, kde jsou ostatní daně (z příjmů atd.) nízké nebo těžko vymahatelné. V ČR je však míra zdanění (včetně práce, DPH atd.) nemalá, míra zdanění nových soukromých bytových nemovitostí pak extrémní.
Ano – daň z nemovitosti není ani po skokovém, dvojnásobném zvýšení pro majitele nemovitostí na Praze 3 ani likvidační a ani jej zatím neochudí. Nutno zdůraznit – zatím.
Jistě by extrémní zvýšení této daně byli tito poplatníci schopni lépe akceptovat, kdyby se dozvěděli, že bude použita na Praze 3 např. na zlepšení infrastruktury, revitalizace veřejného prostoru, parků, dětských hřišť, sportovišť atd. Pohledem na žižkovskou ulici však vidím, že během posledních 30 let se na ní znovuobjevila pražská mozaika jen na 30 metrech chodníku, kde to naše firma sama uhradila před více než 20 lety, zbytek je slepenec všech druhů povrchů po nekoordinovaných zásazích všech správců sítí. …”

Celý článek si můžete přečíst ZDE