V pondělí 10.4. 2017 budou za účasti představitelů Městské části Prahy 2, Československé obce legionářské, Roty Nazdar a iniciativy „Anthropoid 1942 – 2017“ odhaleny pamětní desky dvěma manželským párům, které se aktivně zúčastnily odboje za 2. světové války.  První pamětní deska bude odhalena v 17. hodin v Italské ulici č. 7 a druhá v 17.30 […]

 V pondělí 10.4. 2017 budou za účasti představitelů Městské části Prahy 2, Československé obce legionářské, Roty Nazdar a iniciativy „Anthropoid 1942 – 2017“ odhaleny pamětní desky dvěma manželským párům, které se aktivně zúčastnily odboje za 2. světové války. 

První pamětní deska bude odhalena v 17. hodin v Italské ulici č. 7 a druhá v 17.30 v Italské ulici č. 25. Vzpomínkové akce se za Iniciativu „Antropoid 1942 – 2017“ zúčastní také místopředseda Občanského sdružení majitelů domů v ČR Ing. Karel Polata. Před několika lety začal z vlastní iniciativy mapovat domy, kde žili pomocníci parašutistů, o nichž se navzdory jejich hrdinskému chování nic neví. A protože to chtěl změnit, začal před lety na tyto domy instalovat pamětní desky, aby připomínaly i dalším generacím to, co je opravdu důležité. „Ti lidé, kteří pomáhali Anthropoidu, se neptali, co za to dostanou, třebaže jim hrozila smrt. To byli opravdoví vlastenci“, dodává Karel Polata, který chce nadále v této iniciativě pokračovat. „Vždyť nebýt podobných hrdinů, tak bychom tu dnes velmi pravděpodobně ani nebyli,” vysvětluje motivy svého jednání. Svojí účastí na této akci vyjádří podporu vlasteneckým činům také další představitelé Občanského sdružení majitelů domů.


Odhalení pamětních desek manželům Bergbauerovým a Sobkovým se uskuteční 10. dubna v 17 a 17.30 hodin v Italské ulici v Praze 2 na Vinohradech.