Novela zákona o elektronických komunikacích (zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů) byla dne 16.6.2021 schválena ve třetím čtení Poslaneckou sněmovnou. Součástí této novely je i pozměňovací návrh poslance Petra Pávka, který se týká vybudování rozvodu sítě elektronických komunikací v bytových domech, tedy vybudování rozvodu vedoucího k bytu žadatele […]

Novela zákona o elektronických komunikacích (zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a o změně některých souvisejících zákonů) byla dne 16.6.2021 schválena ve třetím čtení Poslaneckou sněmovnou.

Součástí této novely je i pozměňovací návrh poslance Petra Pávka, který se týká vybudování rozvodu sítě elektronických komunikací v bytových domech, tedy vybudování rozvodu vedoucího k bytu žadatele o připojení přes společné prostory domu. Návrh obsahuje povinnosti vlastníka umožnit uživateli domu zřízení vnitřního komunikačního vedení.
Z pohledu OSMD ale tento pozměňovací návrh zavádí povinnost vlastníka nemovitosti strpět stavební zásah do technického stavu své nemovitosti, a to na základě požadavku uživatele bytu nebo nebytového prostoru či nově dokonce i na žádost samotného podnikatelského subjektu zajišťujícího komunikační síť.

Proto jej hodnotíme jako návrh, který nepřiměřeně zasahuje do vlastnických práv majitelů nemovitostí.

V tomto duchu bylo zformulováno stanovisko, které jsme rozeslali poslancům. STANOVISKO ZDE 

Projev poslance Munzara vyjadřující nesouhlas s pozměňovacím návrhem poslance Pávka najdete zde v čase od 4:40, v sekci 10:00 od 8:50 – 10:22, v sekci 10:15 od 3:45 do 5:41.

Aktualizace z 1.7.: Nyní je návrh v Senátu a vývoj budeme sledovat.