Mnoho majitelů domů už zažilo takovýto příběh – byt obývá někdo bez právního titulu a není možné ho dostat pryč. Tento příběh, který odvysílala TV Seznam (10.4.2021), se týká dvou spolumajitelů vily z roku 1925 v Libereckém kraji. V této vile pronajali v roce 2011 byt o rozloze zhruba 164 metrů čtverečních. V roce 2018 […]

Mnoho majitelů domů už zažilo takovýto příběh – byt obývá někdo bez právního titulu a není možné ho dostat pryč.

Tento příběh, který odvysílala TV Seznam (10.4.2021), se týká dvou spolumajitelů vily z roku 1925 v Libereckém kraji. V této vile pronajali v roce 2011 byt o rozloze zhruba 164 metrů čtverečních. V roce 2018 se ale rozhodli byt prodat a tím odstartovali vlnu problémů. Nájemnice při prohlídce zájemců o koupi bytu svým chováním dosáhla toho, že se byt stal prakticky neprodejný. Když se spolumajitelé rozhodli neprodloužit nájemní smlouvu a podali nájemnici výzvu k opuštění bytu, efekt byl nulový. Paní nájemnice obývá byt už tři roky bez řádné nájemní smlouvy a poslední rok neplatí nájem.(celý příběh ZDE)

“V důsledku vede takové dlouhodobé omezení dispozičního práva k bytu a s tím spojené ztráty (vždy v řádu statisíců korun) k vyřazení velkého množství bytů z nabídky na trhu. Většina pronajímatelů si po takové zkušenosti již velmi rozmyslí.byt nabídnout a varují i ostatní účastníky trhu.
Je samozřejmě pochopitelné, že řádnému nájemníkovi přísluší 100% podpora jeho užívacího práva, ale v obdobných případech (kdy nezpochybnitelně došlo k ukončení nájemního vztahu) se již nájemníci bývalí stávají neoprávněnými uživateli (proti vůli majitele a bez právního titulu) milionového majetku, kteří naplňují skutkovou podstatu trestného činu dle §208 trestního zákoníku. Takovým osobám již žádná ochrana nepřísluší, naopak by jim mělo být v pokračování páchání přestupku zabráněno,” komentuje případ místopředseda OSMD Ing. Karel Polata.

OSMD dlouhodobě upozorňuje na to, že vymahatelnost práva v naší zemi není v takovýchto případech odpovídající. 

Našim členům důrazně doporučujeme jako součást nezbytné prevence obdobných situací mít podepsanou kvalitní nájemní smlouvu. Pro naše členy je dostupná aktualizovaná verze z listopadu 2020 v členské zóně