Fenomén krátkodobých pronájmů (ubytování) přiměl Magistrát hlavního města Prahy založit webové stránky, kde jsou přehledně a jednoduše zmíněna pravidla těchto pronájmů.

V letošní letní Střeše (Střecha č. 2/2017) a také v členské zóně našeho webu (Péče o nemovitost) Vás informujeme o problematice krátkodobých pronájmů (ubytování, sdíleného bydlení) a také o tom, že vedení hlavního města se chystá tento fenomén regulovat. Praha jakožto turisticky atraktivní město patří mezi nejvytíženější lokality v rámci serveru AirBnb  a dalších podobných serverů. Původní myšlenka sdíleného ubytování v rámci rodin nebo studentských domácností se postupem času posunula spíše k oficiálnímu podnikání typu ubytovacích služeb a u nich je třeba dodržovat některé náležitosti, jako je placení daní a tzv. “vzdušného” obci a další.

Město Praha v rámci osvěty udělalo stručný informační web dostupný ve 4 jazycích, který pronajímatele upozorňuje na základní povinnosti: daňovou a živnostenskou povinnost, poplatek za lázeňský nebo rekreační pobyt a oznamovací povinnost cizinecké policii. Webové stránky hl. m. Prahy zde

Článek k tomuto tématu přinášejí také Hospodářské noviny