Ministr zemědělství ve středu 2 6. oznámil, že se plán na omezení nahlížení do katastru ruší a zachová se anonymní přístup. Stalo se tak krátce po osobním jednání iniciativy OTEVŘENÝ KATASTR s předsedou ČÚZK. Organizátoři této iniciativy poslali všem podporovatelům poděkování, kde se mimo jiné píše: “DĚKUJEME KAŽDÉMU Z VÁS, že jste se připojili a […]

Ministr zemědělství ve středu 2 6. oznámil, že se plán na omezení nahlížení do katastru ruší a zachová se anonymní přístup. Stalo se tak krátce po osobním jednání iniciativy OTEVŘENÝ KATASTR s předsedou ČÚZK.

Organizátoři této iniciativy poslali všem podporovatelům poděkování, kde se mimo jiné píše:

“DĚKUJEME KAŽDÉMU Z VÁS, že jste se připojili a bojovali za občanská práva přístupu k veřejným informacím. Na katastrální úřad došlo překvapivě velké množství žádostí o zrušení technických opatření. Bez Vás by iniciativa takového výsledku nedosáhla. Osobně mě těší, že občanská iniciativa je schopna ovlivnit kroky úřadů. Hlas občanů je slyšet, a to je dobrá zpráva pro českou demokracii.
K iniciativě OTEVŘENÝ KATASTR se připojilo více než 15 000 občanů, 240 SVJ a bytových družstev a 230 firem a profesionálů. Podporuje ji například ČKAIT s 32 000 členy nebo Občanské sdružení majitelů domů sdružující 3 000 členů. Jde bezpochyby o největší nesouhlas občanů s postupem katastrálního úřadu v celé jeho porevoluční historii.
BOJ ZA OBČANSKÁ PRÁVA ALE NEKONČÍ
ČÚZK sice uznal požadavky iniciativy za legitimní a rozhodl se zavést captchu v potírání robotů, ale zároveň zahájí přípravy pro novou podobu opatření. Téma zachování veřejného přístupu do katastru nemovitostí je proto stále aktuální. Úřad jsme vyzvali, aby připravil důvodovou zprávu a oslovil ke konzultaci i odbornou veřejnost a založil pracovní skupinu. A nyní je třeba pečlivě kontrolovat a ovlivňovat, že úřady nepřipraví nová opatření, která budou znovu zasahovat do práv občanů na veřejný přístup k informacím.”

OSMD také podpořilo iniciativu Otevřený katastr – více ZDE