Ekonomka Markéta Šichtařová se na svém blogu vyjadřuje k některým aktuálním přístupům k bydlení, které se inspirují v době minulé – jako je například zmrazení nájemného v Berlíně či vyvlastňování bytů ve Španělsku. “Skoro se tak zdá, že se Barceloně podařilo chytře vymyslet jak zajistit bydlení pro všechny. Podobně se kdysi uvažovalo i u nás. […]

Ekonomka Markéta Šichtařová se na svém blogu vyjadřuje k některým aktuálním přístupům k bydlení, které se inspirují v době minulé – jako je například zmrazení nájemného v Berlíně či vyvlastňování bytů ve Španělsku. “Skoro se tak zdá, že se Barceloně podařilo chytře vymyslet jak zajistit bydlení pro všechny. Podobně se kdysi uvažovalo i u nás. To když soudruzi komunisté přišli s myšlenkou nadměrných metrů a stěhovali lidem do jejich bytů další rodiny. Skoro ze dne na den taky všichni bydleli. A jen idiot věří, že to fungovalo…”

Dle jejího názoru neomarxisté dnes neřádí na východě, ale na západě, a tyto tendence se plíživě dostávají i k nám. ČSSD připravila návrh zákona, podle kterého by obce měly od developera dostat 25 procent bytů pro své účely za nákladové ceny. Socialisté si od toho údajně slibují pokles cen bytů. Efekt bude ale přesně opačný..

Celý článek ze dne 24. 7. si můžete přečíst na blogu Markéty Šichtařové

OSMD již delší dobu pozoruje snahy o postupné oklešťování vlastnických práv v Evropě a před těmito snahami důrazně varuje. Psali jsme již o berlínském zmrazení nájmů i o španělském vyvlastnění bytu.