homepage
Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny? České ekonomice se nadmíru daří, nezaměstnanost je poblíž historických minim a důvěra domácností v budoucí prosperitu dnes také nezná míru. Když k tomu přičteme až nezdravou preferenci […]
Ceny bytů od finanční krize rostou. Pražské byty se již dostaly na dosah historických úrovní z roku 2008. Vyplatí se rychle kupovat, nebo spíš počkat na splasknutí bubliny?
České ekonomice se nadmíru daří, nezaměstnanost je poblíž historických minim a důvěra domácností v budoucí prosperitu dnes také nezná míru. Když k tomu přičteme až nezdravou preferenci vlastnického bydlení téměř za každou cenu a rekordně nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů (dle Fincentrum Hypoindexu v srpnu 2016 dosáhly průměrné sazby na 1,84 %), není růst cen nemovitostí žádným velkým překvapením.
Realizované ceny bytů meziročně ve 2. čtvrtletí 2016 vzrostly u starších nemovitostí o 9,1 %. Od nejnižší úrovně ve 4. čtvrtletí 2013 se ceny zvýšily již o 18 % a tempo jejich růstu se zvyšuje. K rychlejšímu růstu dochází navíc mimo Prahu, kde ceny stouply od svých minim již o 19 %, zatímco v Praze ve stejném období jen o 15 %. Nutno podotknout, že ceny bytů v Praze dosáhly svých minim o rok dříve – ve 2. a 3. čtvrtletí 2012. Od té doby již posílily o 17 %. O čem statistiky vypovídají?
Realitní makléři vyznávají jednu mantru: Lokalita, lokalita, lokalita. Příhodných lokalit je přitom v hlavním městě mnohem více než jinde. A statistiky dávají realitním makléřům za pravdu. Ceny bytů v Praze sice také poklesly, ale dno nalezly výrazně výše než ceny mimopražských bytů. Zároveň nebylo tak hluboké (na 95,9 % průměru roku 2010 oproti 88 % téhož u mimopražských bytů) a již nyní se jejich ceny vrátily na předkrizovou úroveň. K té mimopražským bytům ještě mnoho chybí.