Reakce na návrh ministerstva pro místní rozvoj s vyjádřením předsedy OSMD Milana Krčka.

Přibližně milion lidí žijících v Česku v pronájmu nemá delší smlouvu než na dva roky. Pravidelně musí podepisovat nové smlouvy, které většinou znamenají další zdražení nájmu. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) vedené šéfem Pirátů Ivanem Bartošem nyní přišlo s návrhem, který zavedenou praxi razantně omezuje. Krátkodobou smlouvu by bylo možné uzavřít pouze dvakrát a poté by již majitel musel nájemcům nabídnout smlouvu alespoň tříletou. Pronajímatelé však návrh v debatě u kulatého stolu tvrdě kritizovali. Změna by podle nich nájemcům pouze uškodila.

„Řítíme se do velkého průšvihu. Omezení řetězení není nic jiného než regulace. Návrh, který by zareguloval smluvní volnost, by nesloužil stabilitě. Ani nájemníci o to nemají takový zájem. Lidé se úprkem vrátí k vlastnickému bydlení, to vám garantuji,“ řekl Milan Krček, předseda občanského sdružení majitelů domů. Dlouhodobých smluv bude navíc podle něj přibývat naopak bez zásahu MMR.

Řetězení krátkodobých smluv podle něj může fungovat obdobně jako dlouhodobé smlouvy. „Dnes běžně využívaný institut automatické prolongace nájmu v reálném životě funguje obdobně jako smlouva na dobu neurčitou,“ sdělil Krček.

Celý článek – CNN Prima News, 30.11.2023