Zpráva o vystoupení předsedy OSMD na pracovním setkání ECR ve Varšavě.

Ve dnech 4. až 7. července se ve varšavském hotelu Sofitel Victoria konalo pracovní setkání pořádané politickou frakcí Evropští konzervativci a reformisté (ECR). Pod názvem Studijní dny ECR proběhlo několik zasedání na aktuální politická a společenská témata. Jedním z bloků byla diskuse nad žhavým tématem „Fit for 55, proměna energetické politiky – kdo to zaplatí?“. Téma, které se EU snaží s maximální intenzitou prosazovat.

Předseda Milan Krček (vpravo) byl pozván, aby na tomto zasedání pronesl projev zabývající se dopadem nastávajících evropských klimatických opatření na běžné občany, majitele nemovitostí. Ve svém projevu se zejména soustředil na klíčovou direktivu o energetické účinnosti budov (EPBD), která je právě projednávána a jejíž definitivní přijetí na úrovni EU se předpokládá buď ještě do konce tohoto roku nebo maximálně začátkem příštího.

Nově přepracovaná EPBD poprvé zavádí zcela bezprecedentní nařízení o takzvaných minimálních normách energetické účinnosti budov, které by se dle představy Evropské komise i Parlamentu měly týkat prakticky každé budovy v EU. Předseda ve svém komentáři mimo jiné poukázal na nesmyslnost jak samotných cílů, tak i na zcela nereálné časové limity pro jejich naplnění (až 40+ % všech evropských budov by mělo být převedeno minimálně do energetické třídy D nejpozději do roku 2033). Jako příklad toho, kam vede takový zaslepený klimatický aktivismus, uvedl tristní důsledky německé energetické politiky Energiewende, jež způsobila loňský energetický šok, který se obratem promítl do nastartování současnou inflační spirály.