V neděli 23. května pochodovaly Berlínem tisíce lidí, pro které přestává být život v metropoli únosný. Nájmy v této metropoli vyrostly o desítky procent za posledních 10 let.  Vedení města se už před 2 lety snažilo takovéto hlasy vyslyšet a spustilo v rámci Německa nebývalý krok, když zastropovalo ceny nájemného. Krok ale napadla opozice a […]

V neděli 23. května pochodovaly Berlínem tisíce lidí, pro které přestává být život v metropoli únosný. Nájmy v této metropoli vyrostly o desítky procent za posledních 10 let.  Vedení města se už před 2 lety snažilo takovéto hlasy vyslyšet a spustilo v rámci Německa nebývalý krok, když zastropovalo ceny nájemného.

Krok ale napadla opozice a minulý měsíc jí dal Ústavní soud za pravdu (více ZDE). Podle něj smí do cen nájemného sáhnout jen spolková vláda, nikoliv město.

Radniční opozice a developeři to vidí jinak než vedení města. Tvrdí, že strop nájemného by dlouhodobě brzdil investice i novou výstavbu. „Toto zastropování bylo díky bohu specialitou Berlína a nedotklo se zbývajících devadesáti procent německého trhu s bydlením,“ říká německý ministr hospodářství Peter Altmaier.

Během dekády se ale ceny zvedly víc než dvojnásobně a místní obyvatelé to pociťují na vlástní kůži – čtyři z pěti Berlíňanů v současnosti bydlí v podnájmu. Ještě v 90. letech přitom Berlín platil za metropoli dostupnou k bydlení (dílem i kvůli zaostalé východní části, lačné po sociálním, kulturním i ekonomickém rozvoji).

Současnou odpovědí na bytovou tíseň mají být podle Berlína projekty jako moderní zelená čtvrť, která je dílem dotovaná z veřejných rozpočtů. Na bývalém letišti Tegel má vzniknout pět tisíc takových bytů. Současný Berlín ale podle průzkumů potřebuje dalších zhruba dvě stě tisíc.

Zdroj: ČT24, 25.5.2021