Za bezpečnost výtahu odpovídá provozovatel. Podle inspektorů více než čtvrtina výtahů potřebuje vyměnit nebo modernizovat...

V Česku jezdí přibližně 135 tisíc výtahů – ať už osobních nebo nákladních. Podle inspektorů jich více než čtvrtina potřebuje vyměnit nebo modernizovat. Majitele budov k tomu ale žádná právní norma přímo nenutí. Občanský zákoník jen říká, že za bezpečnost odpovídá provozovatel.

Nejnebezpečnější jsou podle Unie výtahového průmyslu výtahy instalované před rokem 1993, protože byly ještě budované podle starších norem. A také staré výtahy bez klecových dveří.

Dalším rizikovým faktorem je podle generálního sekretáře Unie výtahového průmyslu Jana Dvořáka nepřesnost zastavování výtahu.

„Zejména senioři nepostřehnou, že tam je schod – zakopnou a padají po schodech. Malérem jsou i staré dveřní uzávěry – teenageři jezdí s otevřenými dveřmi, buď na střeše a nebo zavěšeni dole za kabely, takže je otázka, kdy kdo kam spadne,“ říká Dvořák.

V Česku jezdí přibližně 135 tisíc výtahů pro dopravu osob nebo nákladů. Přesná statistika ale neexistuje, upozorňuje Jakub Kejval, generální ředitel Bureau Veritas – jedné z pěti inspekčních společností, která bezpečnost výtahů kontroluje.

„Většina výtahů je v provozu už více než 20 let, takže nesou bohužel své břímě divoké socialistické výstavby. Polovina z nich potřebuje servisní práce, ne-li už kompletní modernizaci, případně výměnu,“ vysvětluje Kejval.

Norma chybí

Právní úprava, která by určila nutné technické podmínky, v Česku chybí. Na rozdíl od mnoha jiných zemí Evropské unie.

„Evropská norma je bohužel pro Českou republiku pouze dobrovolná, zatímco u našich západních sousedů je povinná. Takže u nás narážíme na legislativní problém, kdy problematiku nebezpečných technických zařízení nemá v kompetenci žádné ministerstvo ani ústřední orgán a legislativa je poměrně slabá,“ doplňuje Kejval.

Inspektoři tak můžou po kontrole majitelům jen doporučit, aby výtah vyměnili. Majitele k tomu ale žádný předpis netlačí. Výtah by měl projít revizí každých 6 let.

Předseda Občanského sdružení majitelů bytů a domů Tomislav Šimeček říká, že ušetřit na nový výtah trvá dlouho.
„Cena výměny se může dostat až do několika milionů. A poněvadž teprve od roku 2014 je možné účtovat tržní nájemné, ze kterého zůstává nějaký výnos pro pronajímatele, tak bude nějakou dobu trvat, než se na výměnu výtahu našetří,“ tvrdí Šimeček.

Za spolehlivost výtahu odpovídá podle občanského zákoníku provozovatel – tedy majitel domu, podniku nebo jiného objektu. V případě nehody nese pak plnou odpovědnost.

Autor: Jitka Hanžlová, 24. 4. 2016
Zdroj: Rozhlas