Další díl zpravodajství z Evropy.

I zelené Německo už začíná prohlašovat, že nebude ochotno naplňovat opatření, které připravuje Brusel. Nechce, aby směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD) dopadala na každou jednotlivou budovu. Německo, které spolu s Francií vždy stálo včele klimatických návrhů, zjišťuje, že musí jít jinou cestou.

Více informací najdete v přiloženém článku níže.

Kancléř Olaf Scholz (SPD) a ministryně výstavby Klara Geywitzová (SPD) představili na pondělním jednání se zástupci sektoru stavebnictví a bydlení 14 bodů pro rychlejší a levnější bydlení. Jedním z nich je, že se změnil oficiální postoj Německa ke směrnici o energetické náročnosti budov, běžně zkráceně EPBD.

Oficiální německý postoj je nyní takový, že Německo bude usilovat o ambiciózní renovační kvóty pro celý fond budov, chce však vyloučit povinné renovace jednotlivých obytných budov.

To, že německá vláda nyní částečně ustupuje, narušuje rovnováhu kolem tohoto problému v EU. Nyní se zdá, že je to jen Francie, kdo tvrdošíjně trvá na tom, aby byly kladeny požadavky na jednotlivé stavby. Je to pravděpodobně proto, že již zavedla zákaz pronajímání budov s nejhorší výkonností s počátečním termínem roku 2025.

Celý článek si můžete přečíst zde (SE)

27. 9. 2023