Německo: Německá ministryně stavebnictví odmítá plány EU na zvýšení energetické účinnosti starých budov
Další díl zpravodajství z Evropy.
Německá ministryně stavebnictví Klara Geywitzová se ohradila proti plánům EU, dle kterých by měly být nařízeny energeticky úsporné renovace pro budovy s nejhoršími parametry, uvedla pro deník Neue Osnabrücker Zeitung. Země nemusí souhlasit s každým požadavkem Bruselu na ochranu klimatu, zdůraznila Geywitz v rozhovoru pro noviny. „Jsem velmi kritická ke zpřísnění směrnice o energetické účinnosti budov, které požaduje Evropský parlament,” řekla ministryně. „Ve skutečnosti by pak existovala povinnost renovovat všechny budovy, které nesplňují určité energetické standardy. To odmítám.” Mnozí majitelé domů nemají na splnění takových požadavků peníze a sílu, protože takové renovace jsou „obrovským činem, který nemůžeme vynucovat zákony,” dodala. „Říkám ne minimálním standardním povinnostem pro každý dům, aniž bychom se dívali na to, kdo v něm bydlí, kdo ho vlastní a jak dlouho by mohl být ještě využíván.”
Ministryně Geywitzová také upozornila, že investice do zateplení budov automaticky nezvyšují hodnotu domů. “Peníze by byly možná ztraceny, protože dům by se prostě nedal prodat s vysokým ziskem.” Některé poválečné domy jsou malé, postavené ze zastaralých materiálů a nakonec mohou být i zbourány, poznamenala. Dodala, že vlastní německé plány na snížení emisí CO2 prostřednictvím renovace budov, které se týkají škol, sportovních zařízení a administrativních budov, jsou zcela dostačující. Vyjádření ministryně Geywitzová se shoduje s vyjádřením ministra financí Christiana Lindnera, který minulý týden v rozhovoru pro Politico vyčetl vedoucím představitelům EU jejich plány. Varoval, že vnucování přísnějších pravidel pro čistou energii majitelům domů by mohlo vyvolat odpor voličů a podpořit vzestup krajně pravicových stran.
Německé stavebnictví opakovaně neplní své cíle v oblasti snižování emisí. Vláda nedávno schválila kontroverzní zákon o postupném ukončení používání topných systémů na fosilní paliva, jehož cílem je snížit emise v tomto odvětví. Podle analýzy provedené Německým institutem pro hospodářský výzkum (DIW) je však současná kvóta na modernizaci jednoho procenta stávajících budov v Německu příliš nízká na to, aby bylo možné v budoucnu splnit cíle v oblasti snižování emisí, protože jich nelze dosáhnout pouhou výměnou fosilních topných systémů za alternativy založené na obnovitelných zdrojích.
Celý článek si můžete přečíst zde (EN):
26. 7. 2023