Nejnovější článek místopředsedy OSMD Karla Polaty se věnuje pravidlům pro oddlužení: Normální by mělo být dluhy splácet. Nově vznikající legislativa se ale snaží o zkrácení doby oddlužení a další výhody pro dlužníky. S tím, že neplatí zásada „smlouvy se mají dodržovat“, se ve své profesi setkávám už mnoho let. Že „dluhy se nemusí platit“ nám […]

Nejnovější článek místopředsedy OSMD Karla Polaty se věnuje pravidlům pro oddlužení:

Normální by mělo být dluhy splácet. Nově vznikající legislativa se ale snaží o zkrácení doby oddlužení a další výhody pro dlužníky.

S tím, že neplatí zásada „smlouvy se mají dodržovat“, se ve své profesi setkávám už mnoho let. Že „dluhy se nemusí platit“ nám zase už před 13 lety vtloukávala do hlav tehdejší levicová garnitura. Teď s podobným narativem ovšem přichází i vláda pravicová. I přes tyto nápady naštěstí podle průzkumů Čechům stále zůstává zdravý rozum a tři čtvrtiny lidí považují za normální po dlužníkovi chtít, aby svůj dluh uhradil. Nikdo nechce, aby se poštovní úřednice topily v rybníce kvůli chybějící stokoruně v kase. Ale být dlužníkem, či chcete-li povinným, by mělo zůstat hlavně nežádoucím označením, které vás do doby splacení dluhu omezuje jak v osobním, tak profesním životě. Místo toho poslední roky sledujeme snahu o přesun odpovědnosti za dluhy z povinného na všechny ostatní. Stal ses dlužníkem? Navyš svůj dluh, najdi si zdroj příjmů mimo kontrolovaný trh práce a nic neplať. Jsi živnostník, který nedostal zaplaceno od klientů a nemáš kvůli tomu na složenky? Nezájem, zaplať, a to okamžitě.
…..
Celý článek najdete na blogu Karla Polaty na IDnes