Německý Spolkový ústavní soud v Karlsruhe rozhodl, že zmrazení a zastropování nájmů na pět let v Berlíně je protiústavní. Ve čtvrtek o tom informoval server listu Die Welt. Berlín reguloval nájmy více než rok. Soudci v rozsudku argumentovali, že spolkové země nemají pravomoc nájemné regulovat. Tato pravomoc náleží výhradně Spolkovému sněmu (Bundestagu). Regulace se týká […]

Německý Spolkový ústavní soud v Karlsruhe rozhodl, že zmrazení a zastropování nájmů na pět let v Berlíně je protiústavní. Ve čtvrtek o tom informoval server listu Die Welt. Berlín reguloval nájmy více než rok. Soudci v rozsudku argumentovali, že spolkové země nemají pravomoc nájemné regulovat. Tato pravomoc náleží výhradně Spolkovému sněmu (Bundestagu).

Regulace se týká zhruba jednoho a půl milionů bytů, které byly postaveny před rokem 2014. Opatření prosadila berlínská vládnoucí koalice sociálních demokratů (SPD), zelených a postkomunistické Levice.

Vlastníci dotčených bytů museli nechat nájem na dnešní úrovni, následně měli pouze možnost vyrovnat vliv inflace zvýšením o 1,3 procenta ročně. Kromě toho městská vláda stanovila horní hranici, přes kterou pronajímatel nesmí jít. Tato hranice se liší podle stáří a vybavení daného bytu. V případě, že dnešní nájem překračuje stanovenou hranici, musí ho pronajímatel snížit.

Ekonomové dopředu varovali, že tento postup situaci nezlepší, pouze povede ke snížení nabídky nájemních bytů. Praxe prokázala, že měli pravdu. Dostupnost bydlení v Berlíně se v poslední době zhoršovala. =

Již dříve se k ustanovení vyjádřil okresní soud a později i krajský soud v Berlíně. Oba stejně jako Spolkový ústavní soud dospěly k závěru, že zastropování nájemného je protiústavní.

Zdroj: Novinky.cz, 15.4.2021, Parlamentní listy, 15.4.2021

Odkaz na rozhodnutí soudu v originále (něm.)