Zákon o ochraně památkového fondu, který by měl zabránit chátrání historických staveb, by se měl v nejbližší době dočkat prvního čtení v Poslanecké sněmovně. Připravovaný zákon navrhuje posílit pravomoci úředníků. Mohli by účinněji zakročit proti majitelům, kteří nechávají chátrat budovy pod památkovou ochranou. Návrh normy ale budí rozpaky. Proti jsou vlastníci domů i komora architektů. […]

Zákon o ochraně památkového fondu, který by měl zabránit chátrání historických staveb, by se měl v nejbližší době dočkat prvního čtení v Poslanecké sněmovně. Připravovaný zákon navrhuje posílit pravomoci úředníků. Mohli by účinněji zakročit proti majitelům, kteří nechávají chátrat budovy pod památkovou ochranou. Návrh normy ale budí rozpaky. Proti jsou vlastníci domů i komora architektů. Obcím se doposud nedařilo nutit majitele objektů k nezbytným opravám. Maximálně jim daly pokutu. Připravovaný zákon počítá s tím, že by památkáři mohli vlastníka rovnou vyzvat k opravě, nebo vrácení do původního stavu.

„Nový památkový zákon velmi preferuje to, aby tam nejdříve byla opatření. Typicky, pokud někdo udělá takříkajíc načerno přístavbu, velmi dehonestující, musí se odstranit,“ řekl o chystaných změnách ředitel odboru památkové péče ministerstva kultury Jiří Vajčner.

Jenže právě to může podle kritiků zákona vést k tomu, že se památky zakonzervují.

„Máme tady stovky, možná tisíce kostelů a všichni vlastníci měli právo zasáhnout do tvaru a stavu kulturní památky způsobem, který odpovídal jejich volbě,” prohlásil předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček.

V zákoně by prý měla být pojistka, která zaručí, že úředníci nebudou moci svého postavení zneužívat.

Výhrady k novince má i komora architektů. Ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL ale zákon hájí. Podle něj nemůže ve výsledku vyhovovat úplně všem.

„Jsou tady kritici ze dvou stran. Jedni říkají, že je příliš liberální, jiní říkají, že je příliš sterilní, že je příliš přísný. To znamená, že je to jakási zlatá střední cesta,” okomentoval.

Debata o možných úpravách

Zákon zatím čeká ve Sněmovně na takzvané první čtení. Už v tomto týdnu se ale kvůli němu sešli s vedením ministerstva poslanci z podvýboru pro kulturu.

„Všichni chceme, aby vznikl nějaký nový památkový zákon, ale měl by to být zákon pro 21. století. Vždycky, když o tom jednáme, tak říkám, proč se trochu víc nepoučíme třeba z ochrany přírody. To je obor, který je moderní, a my bychom měli začít památky vnímat jinak,” řekla poslankyně za TOP 09 Nina Nováková.

Současná podoba vládního návrhu podle ní neodráží potřeby památkově chráněných staveb. Naopak předseda podvýboru Roman Procházka z hnutí ANO je v hodnocení zákona smířlivý. Připomínky kritiků podle něj pramení z nepochopení nebo směřují k jeho starším verzím.

„Musíme si uvědomit, že u tohoto zákona se střetává spousta zájmů. Úplně jiné zájmy budete mít, pokud budete vlastník památky, developer, investor a architekt,” upozornil.

Ministerstvo kultury se debatě o úpravách nebrání. Vedení úřadu se s poslanci dohodlo, že se pokusí jejich námitky zapracovat do návrhu ještě do konce měsíce. Už v březnu by se pak zákon mohl dostat na program Sněmovny.

Celou debatu si můžete přečíst nebo poslechnout na rozhlas.cz.

Vyjádření OSMD k návrhu zákona o ochraně památkového fondu.