Předávání plné moci JUDr. Haně Kordové Marvanové, zleva: předseda OSMD Tomislav Šimeček, advokátka Hana Kordová Marvanová, senátor za TOP 09 Tomáš Czernin a místopředseda OSMD Milan Krček Tisková zpráva OSMD  Byla podána ústavní stížnost proti zákonům o nájemném   Praha, 7. 5. 2020: Dnes byla Ústavnímu soudu doručena stížnost 31 senátorek a senátorů na dva […]

Předávání plné moci JUDr. Haně Kordové Marvanové, zleva: předseda OSMD Tomislav Šimeček, advokátka Hana Kordová Marvanová, senátor za TOP 09 Tomáš Czernin a místopředseda OSMD Milan Krček


Tisková zpráva OSMD

 Byla podána ústavní stížnost proti zákonům o nájemném

 

Praha, 7. 5. 2020: Dnes byla Ústavnímu soudu doručena stížnost 31 senátorek a senátorů na dva zákony týkající se „odkladu nájmů“ (u bytů i prostor sloužících k podnikání – Zákon č. 209/2020 Sb. a Zákon č. 210/2020 Sb.). Občanské sdružení majitelů domů ve spolupráci s TOP 09 oslovilo senátora za tuto stranu Tomáše Czernina s tím, aby požádal další senátní kluby o podporu uvedené stížnosti. Fakt, že se nakonec připojila více než třetina všech členů horní komory Parlamentu ČR, je jen potvrzením toho, že poslední zákony, které kabinet protlačil legislativním procesem takříkajíc „na sílu“, opravdu nejsou z ústavního hlediska v pořádku. Autorkou ústavní stížnosti a právním zástupcem senátorů v dané kauze je JUDr. Hana Kordová Marvanová.

„Domnívám se, že zákony, které napadáme, jsou protiústavní. Jednak proto, že stát naprosto rezignuje na svou ústavní povinnost poskytnout zasaženým osobám (nájemcům) účinnou pomoc. Zadruhé proto, že pronajímatelům omezuje vlastnické právo bez náhrady. To jsou povinnosti, které vyplývají z Listiny práv a svobod a jsou pro stát naprosto závazné,“ říká senátor Tomáš Czernin (TOP 09).

Stížnost se podle něj snaží chránit nájemníky, kterým by stát měl pomoci přímo, například konkrétní dávkou nebo garancí dlužného nájemného. Chrání i pronajímatele, kteří by bez náhrady byli uvrženi do finančních problémů. A v neposlední řadě také stát před smrští oprávněných žalob ze strany pronajímatelů.

V návrhu výroku se navrhuje odklad zrušení až k 31. 12. 2020. „Navrhujeme, aby soud konstatoval protiústavnost k 31. 12. 2020 tak, aby vláda měla prostor protiústavní stav napravit způsobem, kdy by nebyla dotčena ústavou garantovaná práva skupiny obyvatel. Jsem přesvědčena, že ani nouzový stav neopravňuje vládu a parlament k tomu, aby schvaloval protiústavní zákony,“ objasnila JUDr. Kordová Marvanová.

„Chci poděkovat všem senátorkám a senátorům, kteří se postavili za dodržování ústavních práv a připojili svůj podpis pod tuto stížnost. Zároveň věřím, že argumentace doktorky Marvanové je dostatečně přesvědčivá na to, aby Ústavní soud návrhu vyhověl. Jsou situace, kdy prostě není možné mlčet.“ konstatuje Milan Krček, místopředseda Občanského sdružení majitelů domů.  

Tomáš Czernin označil ústavní stížnost jako poslední instrument, který může zabránit spuštění nespravedlivého řetězového efektu, a jako způsob, jak zajistit ústavnost zákonů.

7. 5. 2020

Ing. Milan Krček

místopředseda Občanského sdružení majitelů domů v ČR, z. s.