Od příštího roku bude ministerstvo vnitra automaticky zřizovat datové schránky nejen všem podnikatelům, kteří je ještě nemají, ale také fyzickým osobám – občanům, kteří při kontaktu s úřady na dálku využijí bankovní identitu nebo jiný elektronický prostředek vzdáleného ztotožnění. Stát je totiž bude považovat za „informačně gramotné“. Půjde tedy o datové schránky zřízené ze zákona […]

Od příštího roku bude ministerstvo vnitra automaticky zřizovat datové schránky nejen všem podnikatelům, kteří je ještě nemají, ale také fyzickým osobám – občanům, kteří při kontaktu s úřady na dálku využijí bankovní identitu nebo jiný elektronický prostředek vzdáleného ztotožnění. Stát je totiž bude považovat za „informačně gramotné“.

Půjde tedy o datové schránky zřízené ze zákona a to bude mít dopad na daňovou oblast.

Aktuálně platný daňový řád totiž říká, že kdo má zřízenou datovku ze zákona, musí s finanční správou komunikovat elektronicky. Daňová přiznání by pak lidé s datovou schránkou nemohli podávat na papíře.

Jinými slovy ten, komu byla schránka ze zákona zřízena, bude mít automaticky povinnost podávat elektronicky veškerá formulářová podání.

Zatím jediná možnost, jak se vyhnout této povinnosti, resp. jak si zachovat možnost volby mezi papírovým a elektronickým podávním, by měla být pouze žádost o zablokování datové schránky. Uvažuje se ale i o výjimkách pro občany s datovou schránkou, aby mohli podávat i nadále daňové přiznání na papíře. Musela by ale proběhnout v rámci změny daňového řádu.

Zdroj: Seznamzpravy.cz, 9. 2. 2022