Vláda vedená Petrem Fialou (ODS) dne 5.1. podpořila novelu zákona o státní sociální podpoře, která má mimořádně zvýšit takzvané normativy u bydlení. Vláda předloží zákon v legislativní nouzi. „Počítáme, že tento návrh bude do konce ledna projednán v obou komorách parlamentu a nabude účinnosti, která bude zpětná k prvnímu lednu,“ oznámil na tiskové konferenci po […]

Vláda vedená Petrem Fialou (ODS) dne 5.1. podpořila novelu zákona o státní sociální podpoře, která má mimořádně zvýšit takzvané normativy u bydlení. Vláda předloží zákon v legislativní nouzi.

„Počítáme, že tento návrh bude do konce ledna projednán v obou komorách parlamentu a nabude účinnosti, která bude zpětná k prvnímu lednu,“ oznámil na tiskové konferenci po jednání vlády ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Na příspěvek by mělo dosáhnout víc lidí, dalším se zvýší. Zmírní se také pravidla pro mimořádnou okamžitou pomoc: nově bude možné při posuzování příjmů a nákladů zohledňovat i hypotéku, leasing a podobné závazky.

Schválený návrh z pera ministerstva práce a sociálních věcí počítá s nárůstem normativních nákladů o 1120 až 1974 korun (podle počtu osob v domácnosti) u nájemních bytů a o 1180 až 2147 korun u vlastníků a družstevníků.

Na příspěvek na bydlení budou mít podle ministra Jurečky nárok domácnosti žijící mimo Prahu, u kterých 30 procent jejich příjmů nebude stačit na pokrytí nákladů na bydlení. U pražských domácností se bude jednat o 35 procent příjmů.

„Příspěvky jsme navýšili tak, aby odpovídaly nárůstu cen elektřiny a plynu, který tady v tento okamžik je. Jsme připraveni v průběhu roku 2022 operativně reagovat, pokud budou nárůsty pokračovat,” dodal Jurečka s tím, že příspěvky budou případně navyšovány prostřednictvím vládních nařízení, aby nemuselo opakovaně docházet k dalším úpravám zákona.

Zdroj: Idnes.cz, 5.1.2022 

Penize.cz , 5.1.2022 

AKTUALITA Z 11.1.2022 – Poslanci dnes schválili ve zkráceném jednání novelu zákona o státní sociální podpoře, která výrazně zmírňuje podmínky pro získání příspěvku na bydlení. Pokud nová pravidla schválí Senát a podepíše prezident, měla by novela platit zpětně od ledna.

AKTUALITA Z 24.1.2022

Senát minulý týden schválil a prezident dnes podepsal novelu zákona o státní sociální podpoře, zpětně tedy budou zvednuty normativní náklady, z nichž se příspěvek vypočítává.