Vyšší daň z nemovitosti v Praze – až na dvojnásobek!
Ve čtvrtek 19.9. schválili pražští zastupitelé úpravu vyhlášky pro výpočet daně z nemovitosti. Daň z rezidenčních nemovitostí se počítá podle zastavěných metrů, zvlášť se daní pozemky. Základ daně za metr čtvereční činí v případě obytných nemovitostí dvě koruny. Tento základ se poté násobí dvěma koeficienty – místním a velikostním. Vyhláška zvyšuje místní koeficient v celé […]
Ve čtvrtek 19.9. schválili pražští zastupitelé úpravu vyhlášky pro výpočet daně z nemovitosti.
Daň z rezidenčních nemovitostí se počítá podle zastavěných metrů, zvlášť se daní pozemky. Základ daně za metr čtvereční činí v případě obytných nemovitostí dvě koruny. Tento základ se poté násobí dvěma koeficienty – místním a velikostním. Vyhláška zvyšuje místní koeficient v celé Praze z úrovně jedna na úroveň dva, zároveň však výchozí hodnotu velikostního koeficientu snižuje ze stupně pět na 2,5. V případě stometrového bytu se tak základ daně 200 korun nově bude násobit místním koeficientem dva a následně sníženým velikostním koeficientem 2,5. Celková částka – 1000 korun – se nezmění.
Městské části nicméně dostaly možnost velikostní koeficient zvýšit až do úrovně pět, který fakticky znamená zdvojnásobení daně. Nejvyšší úroveň stanovily radnice Prahy 1, Prahy 3, Prahy 7, Prahy 8, Prahy 10, Prahy 18, Prahy 22, Březiněvsi, Ďáblic, Dolních Chaber, Kolovrat, Kunratic, Lysolají, Petrovic, Řeporyjí, Slivence, Suchdola, Šeberova, Troji, Újezda a Zbraslavi.
Tento krok vychází dle sdělení náměstka primátora Pavla Vyhnánka z požadavku starostů, podle něj daň z nemovitostí představuje stálý příjem radnic, které mohou peníze navíc využít k pokrytí stoupajících nákladů na platy zaměstnanců nebo stavební práce.
Proti se vyslovili zástupci opozice z řad ODS, ANO, ale i z koaliční TOP 09 (“Zvyšování daní má být tím úplně posledním řešením fiskálních problémů” , řekl Jiří Pospíšil, předseda TOP 09.
Zdroj: Novinky -19.9.2019
K tématu zvyšování daně z nemovitosti vydalo OSMD v srpnu tiskovou zprávu – ZDE
Porovnání daňového zatížení mezi lety 2007 a 2019 v přehledné tabulce – ZDE