Zloději údajů zkouší opakovaně napálit žadatele o příspěvek na bydlení. Posílají jim falešné odkazy k příspěvku na bydlení, které se podobají oficiálním stránkám Ministerstva práce a sociálních věcí. Ministerstvo spolupracuje s úřady na jejich blokování. V posledních dnech chodí do e-mailových schránek i SMS zpráv následující sdělení: MPSV Dotace v rámci programu Bydlení 2022 Získat: […]

Zloději údajů zkouší opakovaně napálit žadatele o příspěvek na bydlení. Posílají jim falešné odkazy k příspěvku na bydlení, které se podobají oficiálním stránkám Ministerstva práce a sociálních věcí. Ministerstvo spolupracuje s úřady na jejich blokování.

V posledních dnech chodí do e-mailových schránek i SMS zpráv následující sdělení:

MPSV
Dotace v rámci programu
Bydlení 2022
Získat: https://www.mpvs-bydleni.cz/

Nejde ovšem o komunikaci Ministerstva práce a sociálních věcí, nýbrž krok podvodníků, kteří chtějí z důvěřivých uživatelů vylákat osobní údaje.

Zmást je má velmi věrná kopie vládního webu, kde se o příspěvek na bydlení skutečně žádá. Už v úvodu stránka rovnou slibuje příspěvek ve výši 7 971 korun měsíčně.

Podobný modrý design oficiálního webu doplňují na falešném webu i obdobné kroky, jaké musí uživatel splnit. Tedy přihlásit se přes Identitu občana pomocí přístupových údajů do internetového bankovnictví.
Že jde o podvod, napovídají občasné gramatické a pravopisné chyby ve sdělení, ale především internetová adresa, která se neshoduje s tou oficiální, ministerskou.

Ministerstvo registruje pokusy o podvody již od začátku srpna a ve spolupráci s Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost a sdružením CZ.NIC dosáhlo zablokování některých podvodných webů.

Vyplatí se tedy ostražitost  – vždy před vyplňováním jakýchkoliv osobních údajů je nutné se přesvědčit, že se jedná o oficální stránky úřadu.

Zdroj:Seznamzpravy.cz, 30.8.2.022

           Hospodářské noviny, 30.8.2022