Praha, 19. 6. 2019: V rozporu s programovým prohlášením vlády se bude sahat do kapes daňových poplatníků, vč. všech majitelů nemovitostí, rodinných domů a bytů nevyjímaje. To povede opět k růstu cen bydlení. Dalším látáním veřejných rozpočtů může být zvýšení daňové zátěže majitelů nemovitostí. Doporučuje to přímo ministryně financí Alena Schillerová. „Pokud chcete peníze, zvyšte daň z nemovitých věcí“, […]

Praha, 19. 6. 2019: V rozporu s programovým prohlášením vlády se bude sahat do kapes daňových poplatníků, vč. všech majitelů nemovitostí, rodinných domů a bytů nevyjímaje. To povede opět k růstu cen bydlení.

Dalším látáním veřejných rozpočtů může být zvýšení daňové zátěže majitelů nemovitostí. Doporučuje to přímo ministryně financí Alena Schillerová. „Pokud chcete peníze, zvyšte daň z nemovitých věcí“, nabádala ministryně financí starosty, kteří si minulý týden na semináři stěžovali, že nedostávají peníze na přenesený výkon státní správy.

Vláda chce dále rovnou zdvojnásobit poplatek za vklad do katastru nemovitostí. Obecně platí, že elektronizace se provádí pro zvýšení komfortu, služeb, zrychlení činnosti a úsporu nákladů. Paradoxně právě elektronizace je mj. záminkou pro zdražení služeb katastrálních úřadů. Zvýšení poplatku je součástí daňového balíčku navrženého vládou, který mimo jiné zvyšuje spotřební daň z alkoholu a cigaret. Novým majitelům nemovitosti, ať již rodinného domu či bytu, však vláda touto změnou radost neudělá.

V této souvislosti je nutné připomenout další enormní nárůst daňového zatížení majitelů bytů. Podle propočtu renomované firmy Deloitte pořízení bytu o výměře cca 70m2  stát zatížil v roce 2007 daněmi ve výši  161 tis. korun, v roce 2019 však součet daní již činí celých 905 tis. tedy více než 5,5 násobek!  

Citujeme z programového prohlášení vlády Andreje Babiše: „Cílíme na zajištění rovných a spravedlivých podmínek pro práci a podnikání a nebudeme zvyšovat daňovou zátěž.“ https://www.vlada.cz/cz/jednani-vlady/programove-prohlaseni/programove-prohlaseni-vlady-165960/

Spolu s rekordně dlouhou dobou tuzemského stavebního řízení (156. místo vedle Nigeru, Čadu nebo hyperinflací rozvrácené Venezuely) nelze všechny popsané kroky státu interpretovat jinak než jako kroky „zákonitě a dlouhodobě vedoucí k růstu cen bydlení“.  To je opravdu to, co stát chce?

RNDr. Tomislav Šimeček,

předseda Občanského sdružení majitelů domů v ČR, z. s. 

19. 6. 2019