Rada EU schválila směrnici EPBD
Aktuální informace ke směrnici o energetické náročnosti budov (EPBD), která má zrychlit renovaci budov v Evropě a zefektivnit jejich energetické hospodaření.
V polovině března poslanci Evropského parlamentu schválili skoro po dvouletém dohadování revizi směrnice o energetické náročnosti budov známou pod zkratkou EPBD, která je součástí tzv. balíčku „Fit for 55“. Jejím cílem je přispět k tomu, aby se Evropa do roku 2050 stala klimaticky neutrální, a to i prostřednictvím modernizace evropského fondu budov na budovy s nulovými emisemi (ZEB) do roku 2050. V dubnu byla směrnice schválená i v Radě Evropské unie. Do českého práva se musí promítnout do dvou let od nabytí účinnosti směrnice, pravděpodobně tedy zhruba do poloviny roku 2026.
V oblasti bydlení mají členské státy za úkol snížit průměrnou spotřebu primární energie celého fondu rezidenčních budov do roku 2030 o 16 % a do roku 2035 o 20 – 22 % ve srovnání s rokem 2020. Dosažení těchto cílů vyžaduje zaměřit se na renovaci nejméně výkonných budov, které jsou definovány jako 43 % budov s nejnižším výkonem v každém národním fondu. U nebytových budov je dohodnutým cílem renovovat 16 % národního fondu s nejhoršími výsledky do roku 2030 a 26 % do roku 2033.
OSMD vítá, že minimální normy energetické náročnosti (MEPS) jsou pro rezidenční sektor pouze dobrovolným nástrojem, které mohou členské státy využít při dosahování stanoveného cíle. Pro nebytové budovy jsou přitom tyto normy povinné.
EPBD klade důraz na dekarbonizaci vytápění a chlazení, včetně sítí pro vytápění a chlazení. Hlavním cílem je přechod k bezemisním vytápěcím systémům. Od roku 2025 by neměly být poskytovány finanční pobídky pro instalaci samostatných kotlů na fosilní paliva (tedy nejen na uhlí, ale i na zemní plyn). Na hybridní systémy vytápění, které kombinují například kotel s tepelným čerpadlem nebo solárním tepelným zařízením, budou finanční pobídky dál možné. Kotle na fosilní paliva by se měly přestat používat do roku 2040.
Pro směrnici hlasovalo 370 účastníků, 199 proti a 46 se zdrželo hlasování. Z českých europoslanců podpořilo směrnici pouze šest – Luděk Niedermayer (TOP 09), Stanislav Polčák (STAN), Markéta Gregorová, Marcel Kolaja, Mikuláš Peksa (všichni tři Piráti) a Radka Maxová (nestr., člen skupiny Progresivní aliance socialistů a demokratů). Dvanáct jich bylo proti, jedna europoslankyně se zdržela.
UIPI (Mezinárodní unie vlastníků nemovitostí)
„Přechod na energeticky účinný bytový fond vyžaduje jak technická řešení, tak silnou finanční podporu, přičemž je třeba vzít v úvahu národní, místní a sektorové podmínky.“ říká generální tajemnice Mezinárodní unie vlastníků nemovitostí Emmanuelle Causse.
Německo
Jürgen Michael Schick, čestný prezident Německé asociace nemovitostí IVD, reagoval pro focus.de na schválení směrnice takto: „Realitní průmysl vítá přístup, že v celé EU neprobíhají nucené renovace nemovitostí s nejhorší třídou energetické účinnosti. Rozhodující však je, jak budou vypadat národní řešení, a to zatím není známo ani pro Německo. Nyní je řada na federální vládě, aby umírněně implementovala směrnici EU o budovách.“
Schick také upozornil: „Jako dlouholetý odborník kritizuji německou horlivost, s níž jsou evropské směrnice částečně implementovány. Jakkoli je konečný cíl hoden podpory, je velmi obtížné pochopit rozdílnou podobu předpisů EU, které jsou v jednotlivých zemích uplatňovány velmi odlišně. To je obzvláště zřejmé, když se podíváte na třídy energetické účinnosti v Evropě . Dva příklady: V Nizozemsku je dům s třídou energetické účinnosti C stejný jako nemovitost s třídou energetické účinnosti G v Německu – druhá nejhorší. Ve Francii je dům s třídou energetické účinnosti B ekvivalentní třídě energetické účinnosti D v Německu. To jasně ukazuje, že přehnané dodržování evropských směrnic v Německu není řešením problému.“
Dále Schick zmiňuje, že pro realitní sektor je důležité se zaměřit na snižování CO2 a dosáhnout toho technologicky neutrálním způsobem. To se týká jak technologií vytápění, tak jednotlivých stavebních předpisů. Excesivní předpisy v oblasti izolace nikam nepovedou.
Itálie
Pro Italy je konečná verze EPBD sice vylepšená, ale stále nerealistická. Italské sdružení majitelů domů Confedilizia kvituje, že byly vypuštěny povinné významné a nákladné zásahy do milionů nemovitostí v téměř okamžitých termínech. Nicméně konečný cíl směrnice dosáhnout nulových emisí v roce 2050 je podle nich jen velmi obtížně dosažitelný.
Použité zdroje:
https://www.uipi.com/eu-building-law-step-closer-european-parliament-adopts-final-agreement/
https://www.confedilizia.it/confedilizia-direttiva-case-green-migliorata-ma-ancora-irrealistica/