Pouliční malby sprejerů zvané graffiti mohou znepříjemnit život mnohým vlastníkům. Jak s nimi bojovat? V Praze přistupují jednotlivé městské části k problému po svém: některé nechávají odstranit nechtěné výtvory ze svých (obecních) domů, ale i z domů soukromých vlastníků,  kterým nabízejí účast na tzv. antigraffiti programu (zda mezi ně patří i vaše městská část, lze […]

Pouliční malby sprejerů zvané graffiti mohou znepříjemnit život mnohým vlastníkům. Jak s nimi bojovat?

V Praze přistupují jednotlivé městské části k problému po svém: některé nechávají odstranit nechtěné výtvory ze svých (obecních) domů, ale i z domů soukromých vlastníků,  kterým nabízejí účast na tzv. antigraffiti programu (zda mezi ně patří i vaše městská část, lze zjistit z webových stránek úřadu). Některé městské části jdou cestou vyčlenění zdí pro legální graffiti, aby se kreativní pouliční umělci mohli realizovat jinde než na majetku soukromých osob.

Že je to ale boj nekonečný a pouze částečně úspěšný, na tom se zástupci městských části shodnou. Navíc ročně stojí pražské radnice miliony korun.

Jakožto zástupce vlastníků nemovitostí upozorňuje místopředseda OSMD Karel Polata:

“Fenomén graffiti by měl být chápán komplexněji, je nutné se neomezit pouze na technologii a byrokratické problémy při odstraňování následků. Řešit by se zejména mělo, jak předejít takovému poškozování nemovitostí.
Příklady z řady velkoměst – např. New York – ukazují, že lze snížit extrémní výskyt nežádoucích graffiti prakticky na nulu. To pak nutně předpokládá i účast např. zástupců Policie ČR, městské policie či justice.”

Pro naše členy máme několik článků k tématu graffiti a antigraffiti nátěrů v Péči o nemovitost.

Pokud nejste našimi členy, ale chtěli byste se jimi stát, přečtěte si vše o Podmínkách členství