Probíhá testovací provoz portálu ...

Návrat nájemního socialismu v Berlíně

Zákon o zastropování nájemného byl v posledních měsících zdrojem intenzivních debat v celém Německu. Na konečném kompromisu se minulý pátek dohodla vláda města Berlín a v úterý byl formálně přijat i berlínským senátem. Nově přijatý zákon určuje, že nájmy v přibližně jednom a půl milionů bytů, postavených před rokem 2014, by už neměly dále růst. Nově postavené byty a sociální byty jsou však z působnosti zákona vyňaty. Zákon rovněž obsahuje retroaktivní klauzuli zmrazující nájmy, která bude zpětně vymahatelná, a to od června 2019 dále. Tím zákonodárci znemožnili jakoukoliv možnost zvýšit nájemné ještě předtím, než nařízení vstoupí v platnost.

Objevuje se i mnoho kritiků tohoto opatření, například německá obdoba OSMD - sdružení Haus und Grund - vyjadřuje znepokojení v souvislosti s s nedostatečnou diferenciací v segmentu vlastníků nemovitostí postižených novým opatřením. To by mohlo vést k nerovným podmínkám v soukromém nájemním sektoru a k postupné degradaci bytového fondu.

Diskutabilní je samozřejmě také přijatelnost tohoto kroku z hlediska kompatibility s ústavním pořádkem (ochrana vlastnictví).

Vyjádření mezinárodní organizace vlastníků nemovitosti UIPI - ZDE

Kalendář událostí

Špindlerova 1128, Ústí nad Orlicí, Česko

Byt, 2+1, 57 m2, 140 Kč/m2/měsíc

8 000 Kč/měsíc

Více

Husitská 157, Praha 3-Žižkov, Česko

Nebytové prostory, 1, 14 m2, 285 Kč/m2/měsíc

3 990 Kč/měsíc

Více

Vinohradská 48, Praha, Česko

Kancelář, 1, 23 m2, 389 Kč/m2/měsíc

8 950 Kč/měsíc

Více

Redakční systém

www.flexisite.cz

Webdesign FlexiSystems s.r.o.