Probíhá testovací provoz portálu ...

Zastropování nájemného? Pohroma u německých sousedů

V reakci na protesty občanů týkající se nedostatku dostupného bydlení a zvyšujících se cen nájemného rozhodli v polovině června berlínští senátoři, že na 5 let zmrazí výši nájemného. Kromě toho, že nebude možné nájemné po tuto dobu zvyšovat, bude také stanovena maximální výše nájmu, a nájmy, které tuto hranici překračují, bude nutné snížit. 

Za porušení bude platit pokuta až půl milionu eur.

Návrh zákona se očekává v říjnu, nabýt účinnosti by měl v lednu 2020. Platit ale bude zpětně od 18. června. Moratorium pro zvyšování nájmů se nebude týkat novostaveb při prvním pronájmu a sociální výstavby.

Takovéto snahy ostře kritizují nejen opoziční politici ("návrat k socialismu"), ale i zástupci majitelů bytů:

"Zastropování nájmů povede k tomu, že se bude míň stavět a ještě míň rekonstruovat,“ míní šéf Deutsche Wohnen Michael Zahn.

"Pokud má být strop nájemného zakotven v zákoně, je to známka politického selhání hlavního města,“ prohlásil Andreas Mattner, prezident německé realitní lobby ZIA. 

Developerské společnosti a realitní experti poukazují na to, že by situaci více pomohlo zjednodušení stavebních předpisů.

Zde ovšem lze vidět paralelu s Českou republikou, jak poukazuje místopředseda OSMD Karel Polata, kde "rekordně dlouhá doba stavebního řízení nám zajistila 156. místo vedle Nigeru, Čadu nebo hyperinflací rozvrácené Venezuely."

Takováto opatření jako v Německu silně připomínají návrat do dob minulých k centrálně plánovanému hospodářství.


Kalendář událostí

Špindlerova 1128, Ústí nad Orlicí, Česko

Byt, 2+1, 57 m2, 140 Kč/m2/měsíc

8 000 Kč/měsíc

Více

Husitská 157, Praha 3-Žižkov, Česko

Nebytové prostory, 1, 14 m2, 285 Kč/m2/měsíc

3 990 Kč/měsíc

Více

Vinohradská 48, Praha, Česko

Kancelář, 1, 23 m2, 389 Kč/m2/měsíc

8 950 Kč/měsíc

Více

Redakční systém

www.flexisite.cz

Webdesign FlexiSystems s.r.o.