Probíhá testovací provoz portálu ...
osmd

Krátkodobé ubytování se musí danit

Městský soud v Praze minulý týden rozhodl, že krátkodobý pronájem přes platformy typu Airbnb spadá pod ubytovací služby a měl by se danit jako podnikatelská činnost. O rozhodnutí soudu píšou Hospodářské noviny. Rozhodnutí může výrazně ovlivnit majitele tisíců bytů, kteří v nich poskytují ubytování skrze platformu Airbnb a Booking.com a to především ty, které pronajímají více bytů najednou.

Pražský městský soud řešil případ žalobkyně zastoupené advokátkou Petrou Novákovou, která se loni v březnu ohrazovala proti tomu, že jí finanční správa za rok 2017 doměřila daň z podnikatelské činnosti a musela podat opravné daňové přiznání. Šlo o příjmy z krátkodobých pronájmů nemovitosti skrze platformu Airbnb.
Podle městského soudu v Praze nejde o tak­zvanou nesouvislou podnikatelskou činnost, za kterou pronájem považovala žalobkyně, ale o podnikatelskou činnost v ubytovacích službách.

„Může to ještě skončit u Nejvyššího správního soudu, žalobkyně může ještě podat kasační stížnost. Já však rozsudek považuji za přesvědčivý,“ uvedl daňový poradce Tomáš Hajdušek.
Verdikt soudu uvítala Finanční správa ČR. „Rozsudkem byl akceptován závěr finanční správy, že příjmy plynoucí z činnosti ubytování je nutné klasifikovat jako ubytovací službu, jelikož dochází k uspokojování potřeby na ubytování, nikoliv potřeby bydlení, jak je tomu v případě nájmu,“ uvedla dnes správa na twitteru s odkazem na svůj postoj ke krátkodobému pronájmu z roku 2017.

Rozsudek se opírá i o nález Ústavního soudu, který říká, co je nájem bytu a k čemu slouží a v čem se oproti ubytování liší. Ubytování má oproti pronájmu zásadní rozdíl, že poskytuje určité služby. Podle soudu jsou službami i například poskytnutí toaletního papíru, mýdla, ručníku či povlečení.

Zdroj: 

Idnes, 24. 8. 2021 

Aktuálně.cz, 24. 8. 2021Kalendář událostí


 

Redakční systém

www.flexisite.cz

Webdesign FlexiSystems s.r.o.